Prosinec 2015
V pondělí 28. prosince proběhla v klubovně KČT výroční členská schůze. Při hodnocení činnosti za rok 2015 bylo konstatováno, že mezi povedené akce v tomto roce patřily hlavně únorový country bál, výlet na Javorník o prvním červnovém víkendu, srpnová dovolená do Českého ráje, loučení s létem na Štěrbů zahradě ve Vadkově a tajný výlet do okolí Lhenic na závěr turistické sezony(poslední sobota v listopadu). Naopak malá účast byla na nedělních odpoledních výšlapech. Někteří členové klubu se účastnili výletů na Šumavu, Třeboňsko a do Novohradských hor, které pořádali netoličtí turisté. Na rok 2016 plánuje KČT Lhenice týdenní letní zájezd do Jizerských hor. Při návratu po šesti letech chceme navštívit hlavně místa, která byla při povodních v roce 2010 nepřístupná. Dalším bodem programu schůze bylo hospodaření klubu. Po přečtení zprávy odstoupil z funkce hospodáře, kterou vykonával 25 let, Jan Hamberger a novým hospodářem byl zvolen ing. M. Eis. Na únorovou krajskou konferenci KČT byl delegován předseda klubu K.Majer. Po diskuzi a závěru schůze proběhla volná zábava. Dne 31.12. pořádal KČT Lhenice už třetí silvestrovský výstup na Knížecí stolec ( 1236m). Za slunečného a mrazivého počasí jsme osobními auty přes Ktiš a Arnoštov dojeli do Záhvozdí a odtud se vypravili na desetikilometrový okruh. Na vrcholku Knížecího stolce bylo podstatně tepleji než v údolí a z dřevěné rozhledny, otevřené 11.července 2012, byly pěkné výhledy do širokého okolí. Kolem poledne jsme začali sestupovat dolů. Zajímavostí tohoto výstupu bylo, že jsme potkali jen jednoho cizího turistu. Při zpáteční cestě naše auta odbočila do hospůdky v Březovíku, kde jsme si pochutnali na zasloužené jitrničce a zabijačkové polévce.
Karel Majer
Léto 2015
Srpen 2014
Duben 2014
Únor 2014
Prosinec 2013
Listopad 2013
Říjen 2013
Září 2013
Srpen 2013
Červen 2013
Březen 2013
Letošní březen byl jedním z nejchladnějších za poslední roky a turistice nepřál. 23.3. proběhl sraz jihočeských turistů na Kleti, kterým byla zahájena sezóna. Za mrazivého počasí se vydalo z Třísova na vrchol Kletě na 150 turistů, mezi kterými byla i hrstka našich členů. Sezónu zahájil předseda KČT pan J. Stráský. Při této příležitosti byly pokřtěny i dvě nově objevené planety zde na kleťské observatoři. Dostaly název po známých turistech Náprstek a Fritz. Lheničtí turisté pak sestoupili do Chvalšin, odkud je odvezlo auto zpět do Lhenic. 16.3. proběhl také ve lhenické sokolovně tradiční country bál, pořádaný naším klubem. Počáteční obavy z malé účasti se nenaplnily a po osmé večerní byl sál zcela zaplněn. Při písničkách Vodáků se začalo hned tancovat a během večera proběhla také výuka country tanců. Všichni se dobře bavili a mnozí se rozcházeli domů až v ranních hodinách.
K. Majer
Leden 2013
V neděli 13. ledna ještě před sněhovou kalamitou jsme se vypravili do Blanského lesa. Odpoledne jsme se sešli na náměstí a zamířili do Třešňového Újezdce. Odtud jsme pokračovali do Smědečka. Počasí sice přálo, ale foukal nepříjemný vítr. Po krátkém zastavení a zahřátí čajem či grogem jsme sešli po louce k potoku po Smědečkem. Po kamenech jsme přeskákali na protější břeh a začali stoupat lesem ke známému rozcestníku u Jaronína. Pod Buglatou a kolem Pískového kamene jsme pokračovali ke srubu pod Vysokou Bětou. Cestou jsme narazili na vytěžené obrovské bukové kmeny. Docela nás zarazilo, že se v této oblasti tak ve velkém těží. U srubu jsme dopili poslední zbytky zahřívacích nápojů, sešli dolů do Vodice a už za tmy došli do Lhenic.
K. Majer
Prosinec 2012
Mezi svátky 28. prosince proběhla v klubovně výroční schůze, na které jsme hodnotili činnost klubu v uplynulém roce a naplánovali některé výlety na rok 2013. V roce 2012 jsme uspořádali letní dovolenou do Malé Fatry na Slovensku a dva víkendové zájezdy, jeden do Žďárských vrchů a druhý do Novohradských hor. Z ostatních jednodenních výletů to byly výšlapy do Blanského lesa, na Šumavu nebo setkání jihočeských turistů v Bavorově. Na rok 2013 jsme naplánovali letní dovolenou do Krušných hor (10. 8. - 17.8.). Pokud jde o členskou základnu, ta je v poslední době stabilní a čítá v současnosti 50 členů. V poslední den roku 2012 se někteří z nás zúčastnili silvestrovského výstupu na Boubín, který byl tentokrát pořádán v duchu pirátů a bukanýrů. Protože počasí závěru roku mimořádně přálo, vystoupalo na vrchol Boubína velké množství lidí. Právě z obavy z velikého počtu lidí se jedna skupina lhenických turistů raději vypravila do vojenského prostoru Boletice a zdolala Knížecí Stolec. Odměnou jim byl nádherný pohled ne vzdálené vrcholy zasněžených Alp. Na Nový rok jsme s ostatními Lheničáky i s asi desítkou přespolních turistů pokořili odpoledne naši Stráž. Poprvé jsme se také na této akci pořadatelsky podíleli.
Na závěr turistické sezony pořádal klub tradiční tajný výlet do okolí Lhenic, spojený s večerním posezením při hudbě a tanci. Tentokrát připadl na sobotu 23. listopadu. Počasí bylo nepříznivé, dopoledne poprchávalo a mlha zahalovala obzor. Odpoledne ve 13 hodin byl sraz na náměstí. Z oblohy přestaly vypadávat kapky deště, zbyla jen ta mlha. Vedoucí a plánovač výšlapu Václav nás vedl cestou k „ Obrázku“ a dále kolem celé Stráže jsme došli k hájovně. Odtud jsme sestoupili do Mičovic a pokračovali po silnici do Jámy. Na kraji obce jsme odbočili vzhůru k Borovkům a odtud už to byl jen kousek cesty přes louku a les do Vadkova, kde naše putování končilo. Dorazili jsme tam krátce před čtvrtou odpolední. Na parkovišti před hospůdkou se pekl beránek, uvnitř bylo útulno a teplo. Brzy se rozproudila zábava. Dorazili další účastníci a příznivci, Vodáci to rozbalili a tanec rozvířil vadkovský parket. Pohoda večera však přece jen byla narušena krátce po dvacáté hodině, když se na WC porouchal zámek dveří a uvnitř zůstali skoro na hodinu uvězněni dva muzikanti. Nakonec byli vysvobozeni, zábava pokračovala v nezmenšené míře a skončila dlouho po půlnoci. Poslední výlet i večerní posezení se vydařily a jen těžko se nám odcházelo a odjíždělo domů. KČT Lhenice chce uspořádat k poslednímu prosinci silvestrovský výšlap na Knížecí Stolec. Bude záležet jen na počasí a výšce sněhové pokrývky. Bližší informace budou těsně před akcí vyvěšeny na nástěnce u mapy.
K. Majer
Listopad 2012
HOLAŠOVICE
V neděli 18.11. odpoledne jsme se vydali na pěší výlet z Holašovic do Lhenic.Délka trasy byla asi 15kilometrů. Na výchozí místo nás dovezl linkový autobus. Z holašovické návsi jsme po necelých dvou kilometrechdošli na rozcestí U Vacla a odtud už nás vedla turistická značka směrem na České chalupy. Malebná krajina kolemČeských chalup nás na chvilku zastavila, počasí přálo, jen chvílemi foukal nepříjemný vítr. Cesta dále stoupalakolem samot údolím Chmelenského potoka k osamělé hájovně. Za ní jsme zabočili vzhůru do kopce a došli naznámé rozcestí u Jaronínské bučiny. Odtud už to byl jen kousek do Vodice, kde na nás čekalo krátké občerstvení.Za tmy jsme se pak vraceli do Lhenic.V sobotu 1.12. proběhl na závěr turistické sezony tradiční tajný výlet do okolí Lhenic. Přes bývalé JZD jsme zamířili do Brusné. U Brusenského mlýna jsme přešli Bezdrevský potok a kolem Brusenského vrchu došli narozcestí U Jána. Po silnici jsme pokračovali na Vodici a před ní u kapličky odbočili dolů k potoku a ke mlýnu UŘíhů. Okrajem pole jsme se dostali do bývalé jahodárny a zpět do Lhenic. V turistické klubovně už na nás čekalopečený beránek a občerstvení, kterým jsme turistickou sezonu, tak jako v předešlých letech, ukončili.V pátek 28.12. proběhne v klubovně KČT od 18 hodin výroční členská schůze. Zveme všechny turisty.
K. Majer
Říjen 2012
ŘÍJEN V KČT LHENICE
O víkendu 6.-7. října pořádal náš oddíl turistický zájezd do Novohradských hor. Vyrazili jsme už v pátek k večeru a naším cílem bylo centrum Novohradských hor Hojná Voda. Ve stejnojmenném starším, ale útulném hotýlku jsme se rychle zabydleli a večer už patřil muzikantům, zábavě a písničkám.V sobotu ráno, krátce před devátou, jsme se vydali po místním značení na asi osmikilometrový okruh, který nás zavedl pod vrchol hory Vysoká(1034m) a pak zpět do výchozího místa. Přešli jsme silnici a kolem parkoviště jsme začali vystupovat na Kraví horu(953m). Lesní pěšina pozvolna stoupala přes skalní hradby a mnoho samostatných skal, z nichž nejznámější je Napoleonovo hlava, až na samotný vrchol Kraví hory. Zde stojí volně přístupná rozhledna železné konstrukce, ze které se nám otevřely krásné rozhledy směrem na Budějovice, Hlubokou, Kleť, dokonce jsme v mlžném oparu zahlédli i rozhlednu na Libíně. Pěkný výhled byl i na Třeboňsko ajeho rybníky. Po prohlídce okolí jsme pokračovali po červené na Kuní horu(925m). Někteří z nás se vyškrábali na vrchol skalního útvaru, aby měli lepší rozhled. Společně jsme pak sestoupili k rozcestníku pod Kuní horou, kde jsme odbočili na dnes už neznačenou cestu a po ní došli přes Staré Hutě zpět do Hojné Vody. Zde jsme se zúčastnili právě v plném proudu probíhajících Rožmberských slavností. V neděli ráno po snídani a rozlučce s personálem hotelu na nás čekal desetikilometrový pochod do Nových Hradů. Po dvou silničních kilometrech jsme se zastavili u poutního kostela na Dobré Vodě, prohlédli si jeho právě opravovaný vnitřek, nabrali léčivé vody z místních pramenů a začali jsme pomalu scházet po polní cestě k Horní Stropnici. Počasí se povážlivě zhoršovalo a déšť nedal na sebe dlouho čekat. Dohnal nás asi v půlce putování kousek za H. Stropnicí. Raději jsme se vrátili do města. Ve stropnické restauraci jsme si dali oběd a čekali, co počasí vyvede. Na chvíli přestalo pršet a zbývající půlka trasy vylákala mnohé ven, brzy se však museli kvůli dešti opět vrátit. Nezbývalo nám nic jiného, než do Nových Hradů dojet přivolaným mikrobusem. Minuli jsme tak Terčino údolí a tvrz Cukštejn, kterou jsme měli po cestě navštívit. V Nových Hradech jsme si dali rozchod, někteří šli na koncert do kostela, jiní do cukrárny a nebo jen tak na prohlídku právě rozkopaného náměstí a jeho okolí. Déšť sice zeslábl, ale hodně se ochladilo. Nezbývalo než se po dvou hodinách strávených ve městě vydat na zpáteční cestu k domovu, kam jsme dorazili krátce před setměním.
K. Majer
Září 2012
Září v KČT Lhenice
V sobotu 8.září proběhla ve Vadkově poslední část Vadkovského letního hraní Loučení s létem, kterého se tradičně také účastníme. Počasí přálo, na Štěrbů zahradě bylo vše připraveno, sladké i slané zákusky na stolech,v udírně dobré klobásy a nad ohněm ve velikém kotli se hřál guláš. Lidí přišlo tak akorát, zato muzikantů bylo více. Celý večer zahájili lheničtí Vodáci, pěkné folkové písničky zahrála parta muzikantů z Budějovic, kteří si říkají Sešlost a závěr celého večera obstarali Nezmaři v netradičním složení. Známé písně si s nimi mohl zazpívat snad každý. Jen těžko jsme se po vydařeném večeru pozdě v noci rozcházeli.15. září jsme se vypravili na odpolední vycházku do Netolic. Tentokrát jsme zvolili tu nejznámější trasu přes Hrbov, kolem rybníků a přes Peklo do Netolic.S netolickými turisty jsme byli domluveni, že zde posedíme v nově otevřené kavárně Harlequin. Našla se i chvíle pro kytary a písničku. Kolem deváté večerní jsme se pak nechali odvézt auty domů.Někteří naši turisté se také zúčastnili dvou zájezdů, pořádaných netolickými turisty. První byl dooblasti Bechyňska na Židovu strouhu a druhý na Šumavu, kde turisté přešli známou hřebenovkuz Třístoličníku na Plechý a sestoupili kolem Plešného jezera do Nové Pece.
Karel Majer
Květen 2012
O víkendu 5.-6. května jsme uspořádali dvoudenní zájezd do Žďárských vrchů. V loňském roce se tento zájezd neuskutečnil z důvodu malého zájmu, letos i přes podobné nesnáze jsme se v pátek večer vypravili na cestu. Cílem bylo rekreační středisko Tři Studně. Kolem desátá večerní jsme se ubytovali v zařízení DDM Praha. Druhý den ráno nás čekal okruh Žďárskými vrchy. Po snídani a prohlídce nejmenšího náměstí světa zvaném náměstí Evropské unie, otevřeném místními recesisty v roce 2004, jsme sešli k rybníku Sykovec. Zde jsme odbočili na zelenou značku a kolem Medlovského rybníku došli na Medlov, kde se nachází velký rekreační komplex z dob minulých. Dále cesta pokračovala přes Paseckou skálu do osady Kadov . Přes Samotín jsme došli na Dráteníčky, kde jsme na louce pod lesem vydatně posvačili. Kousek nad námi slézali horolezci Drátenickou skálu. My jsme zamířili k Malinské skále a po výstupu na ni se nám naskytly pěkné výhledy do okolí. Po příchodu na rozcestí Devět skal jsme se rozdělili. Ti zdatnější vyrazili ke skalám a nazpět, aby pak za ostatními pokračovali po okruhu dále kolem Žákovy hory, pramene Svratky a přes Fryšavský kopec zpět na Tři Studně. Celý okruh nebyl ani tak náročný stoupáním a klesáním jako spíše počtem kilometrů. Ti nejzdatnější ušli kolem 30 kilometrů. Večer jsme strávili v restauraci hotelu U Loubů, kde místní nadšenci pořádali pyžamovou párty. Na ní vyhrávala kavárenská kapela a my se dobře bavili až do samé půlnoci.
V neděli ráno po snídani jsme se vypravili do Žďáru nad Sázavou. Zde jsme si prohlédli poutní kostel na Zelené hoře a místní zámek s bazilikou. Ještě před polednem jsme dojeli na Veselý kopec, kde se nalézá skanzen starobylé lidové architektury. Po prohlídce a občerstvení jsme se vydali kolem druhé odpolední nazpět do Lhenic.
Karel Majer
Duben 2012
Knížecí Stolec (1226m)
Téměř před deseti lety jsem se s L. Kovářem zúčastnil jakéhosi semináře v Českém Krumlově. Téma bylo pro nás zajímavé, jednalo se totiž o turistické zpřístupnění Vojenského újezdu Boletice. V konceptu bylo okolo deseti tras po okrajích prostoru,několik dovnitř s průvodcem. Co zůstalo? Dvě,tři trasy pro pěší a cykloturisty po okrajích újezdu a od letošního roku nově vyznačená modrá ze Záhvozdí na Knížecí Stolec. A tam jsme se vydali jednu dubnovou neděli(22.4.) i my. Počasí nic moc.ale nás už nemohlo nic zastavit. Ten plánovaný kopec jsme brali jako vlci kořist. Už ten začátek byl nečekaný a zajímavý, úplně mimo původní plán. Náš průvodce Honza, který zde bydlel a pracoval na lesní správě, nás vytáhnul k prameništi řeky Blanice. Hrneček, který tam pověsili pánové Munzar s Ludvíkem už tam není, zato je tam nová informační tabule. Následuje zastávka na místě bývalé školy v osadě Květná, díváme se na místo, kde stávala vesnice Ondřejov. Tam jezdilo JZD Vadkov dělat sena. Naposledy se ves objevila ve filmu Dobrý voják Švejk- scéna odstřelení kostela. Pak už po modré vzhůru k vrcholu. Ten nás vítá v chladu a mlze, začíná padat sníh. Na chvilku se vyjasní, vidíme blízké vrcholky úplně jinak, než je známe. Kleť, Libín, Plechý a ostatní šumavské kopce. Vzdálené Alpy jen tušíme. Otevírám vrcholovou knížku. A podívejme se, naši povedení kamarádi z Č.Budějovic už nás předběhli. Už z loňska tu vidím záznam spolužáka Pavla z Volar, ti nečekali na oficiální otevření. Následuje nezbytná fotka a vrcholový přípitek lhenickou slivovicí. Cestou zpět si prohlížíme památník na rok 2007, kdy v lednové noci orkán Kyrill smetl v oblasti Knížecího Stolce a Lysé okolo milionu kubíků dřeva. Už ale vidíme nové,malé stromky, za sto let tu bude určitě vzrostlý les, a také lidé v zaniklých osadách a vesnicích. Vracíme se po perfektních asfaltových silničkách, ale to už jinak nebude.Vojenské lesy tu mají pořádek. Starají se, cesty jsou osazeny dřevěnými cedulemi s pěknými názvy. Na celé trase jsme nepotkali jediného turistu, to už jsme dlouho nezažili. Pet lahve jsme viděli jen u míst, kde se těží, nebo těžilo dřevo. Takže snad už budeme moci navštěvovat zdejší prostor i nadále. Jediným nebezpečím by bylo, jak pravili zlí jazykové, že by turisti plašili generálům-myslivcům jeleny.
Na závěr ještě informace pro další turisty. Na současných mapách modrou ještě nenajdete, snad v dalším vydání. Trasa je přístupná jen o sobotách a nedělích.
Trasa: Záhvozdí-Adolfův kámen-Knížecí Stolec-Záhvozdí. Délka 15km. Převýšení 470m. Přejeme vydařený výlet.
Jan „Štěrba“ Hamberger
Březen 2012
V neděli 18.3. odpoledne jsme se vypravili na první jarní výlet do okolí Lhenic. Naše cesta začala na náměstí a vedla přes kopec kolem Stráže do Ratiborovy Lhoty. Pod cestou od Šipanů do Mičovic byla první plánovaná zastávka. Touto dobou zde rozkvétá tisíce bledulí a podívaná na ně opravdu stojí za to (viz foto). Po příchodu do Lhotky jsme tentokrát nezabočili směrem na Kralovice, ale vydali jsme se na druhou stranu přes samotu u Prajerů do Klenovic. Odtud jsme pokračovali dále do Jámy. Zde nás přivítala paní hostinská domácí jitrničkou a dobrým pivem Po občerstvení nás už čekala jen zpáteční cesta do Lhenic.
K. Majer
Leden 2012
Jak už se stalo v posledních letech tradicí a pokud počasí přeje, vyrážíme v lednu do Blanského lesa. Tentokrát jsme se nechali v neděli 15.1. po obědě dovést linkovým autobusem do Dobšic a odtud zamířili na tradiční výšlap. Protože z Dobšic žádné značení na Vysokou Bětu nevede, nezbývalo než se spolehnout na naše orientační schopnosti a na Bedřišku, která už výstup tímto směrem jednou podnikla. Cesta vedla jak po svážnicích, tak i přímo vzhůru bukovým lesem. Několikrát jsme i zapochybovali, že vyjdeme na správném místě. Naše obavy však byly plané a po necelých dvou hodinách jsme dorazili na Vysokou Bětu. Průsekem nedaleko vrcholu se nám otevřel krásný pohled na Lhenice s okolím a přes Stráž jsme dohlédli až na některé šumavské kopce. Z Vysoké Běty jsme pak sešli ke srubu a po svážnici zašli k Hantlově studánce. Poprvé za ta léta, co k ní chodíme, byla bez vody. Listopadové sucho a nedostatek vláhy vykonaly své. Po návratu ke srubu a doušku slivovičky jsme namrzlou lesní cestou sestoupili do Vodice. Krátké občerstvení v místníhospůdce, a pak už jen cesta domů do Lhenic.
K. Majer
Prosinec 2011
Také turisté bilancovali
Koncem prosince 27.12. proběhla v klubovně výroční členská schůze, která hodnotila činnost klubu v roce 2011, schválila zprávu o hospodaření a nastínila v hrubých rysech činnost na rok 2012. Z činnosti v roce 2011 můžeme připomenout vydařenou letní dovolenou v Orlických horách, nedokončený přechod Šumavy, z výletů do okolí Lhenic výšlapy do Blanského lesa, do Chrobol, do Kralovic, na Ktišku, na Lomec a mohli bychom jmenovat ještě další. V roce 2012 je na květen naplánován víkendový zájezd do Žďárských vrchů, který se nepodařilo uskutečnit v uplynulém roce, v létě pak tradiční týdenní dovolená, jejíž cílem ( pokud bude dost zájemců) by měla být Malá Fatra na Slovensku. Ostatní výlety se plánují vždy první úterý v měsíci. Po skončení schůze se rozproudila volná zábava.
Poslední den v roce se lheničtí turisté společně z více než tisícovkou dalších zúčastnili tradičního silvestrovského výstupu na Boubín, konaného tentokráte v duchu cirkusovém. Na Nový rok se většina z nás vypravila odpoledne na lhenickou Stráž, jen hrstka věrných předešlým Novým rokům zamířila brzy ráno na Libín. Konečná zastávka byla ještě v klubovně, kde jsme se ohřáli, popovídali si a dojedli a dopili to,co zbylo po silvestrovské noci.
K.Majer
Říjen 2011
Výlet na Heidel
V den státního svátku (v pátek 28.10.) se lheniční turisté vypravili do Německa. Jejich cílem byl vrchol Heidel, vzdálený asi 11 kilometrů od Haidmühle. Ráno jsme se dopravili auty do Chrobol a odtud odjeli vlakem do Nového Údolí. Krátce po desáté jsme došli do Haidmühle. Na mostě přes místní potok jsme vinou nejasného značení vyrazili nesprávnou cestou, vedoucí kolem státní hranice. Zjistili jsme to asi po dvou kilometrech. Odbočili jsme proto na neznačenou cestu a po nějaké době a různých nesnázích jsme konečně narazili na tu správnou vedoucí na Heidel. Pak už putování pokračovalo bez nesnází a kolem půl druhé odpoledne jsme byli na vrcholu. Dominantou Heidlu je vysoká dřevěná rozhledna, kterou zde nechaly vystavět okolní obce. Jsou zde vybudována posezení a přístřešky s tabulemi, které prezentují jednotlivé obce. I když předpověď počasí slibovala na vrcholcích Šumavy jasnou oblohu, realita byla jiná. Slunce se marně snažilo proniknout nízkou oblačností, takže výhledy byly takřka nulové. Po necelé hodině marného čekání na lepší počasí jsme se vydali na zpáteční cestu. Tentokrát už bez nesnází jsme dorazili krátce před pátou večerní do Nového Údolí. Ve vyhřáté restauraci jsme počkali na poslední vlak, který nás odvezl zpátky do Chrobol. Pak už zbývala jen krátká cesta auty domů.
K.Majer
Srpen 2011
Orlické hory 2011
(Turistická vzpomínka na léto)
Ve dnech 13.8.-20.8. uspořádal KČT Lhenice tradiční letní dovolenou, tentokráte do Orlických hor. V sobotu ráno odjíždíme autobusem směrem na Prahu , dále Hradec Králové a Teplice nad Metují. Naší první zastávkou je Skalní město Adršpach. Na parkovišti stojí stovky aut a autobusů,ve skalách potkáváme mnoho návštěvníků, hlavně Poláků. Šestikilometrový úsek, kterým procházíme, je plný schodů, žebříků ,lávek, úzkých průlezů a krásných pískovcových skal. Po prohlídce míříme na ubytování do Deštného v Orlických horách. Horský hotel Alba, nejstarší v širokém okolí, není z venku nic moc, uvnitř je však opraven a přebudován. S námi zde pobývá i parta plzeňských turistů s dětmi. Problém nastává pouze s naším ponocováním. Nakonec dochází ke kompromisu a my můžeme posedět,bavit se a zpívat každý den do půlnoci .
V neděli ráno po snídani vyrážíme na první túru, jejíž hlavním cílem je nejvyšší kopec v Orlických horách Velká Deštná (1115m). Za osadou Jedlová nás čeká krátké stoupání k osamělému a zanedbanému kostelu sv.Matouše. Uvnitř jsou umístěné panely, které podávají informace o historii zdejšího kraje, jinak je kostel prázdný. Po prohlídce pokračujeme přes Luisino Údolí na vrchol Velké Deštné. Potkáváme turisty, fotíme se a po krátkém odpočinku pokračujeme hřebenovou trasou, zvanou Jiráskova cesta, dále na Šerlich (1019m). Zde stojí od roku 1925 známá Masarykova chata zbudovaná Klubem českých turistů. Někteří si dávají pozdní oběd, prohlížíme si okolí a z výhledů se díváme jak do české, tak i polské krajiny. Pak už čeká jen cesta z kopce dolů do Deštného.
Další den se od hotelu vydáváme k Šerlišskému mlýnu. Dříve klidné a zapomenuté místo s mlýnem a hájovnou je dnes křižovatkou značených cest, které přicházejí z pěti směrů. Místo mlýna stojí hotel, nachází se zde různá sportovní zařízení a sjezdovka.Teď v létě se po ní prohánějí tříkolky. I několik našich odvážných žen usedlo do tříkolky a nechalo se vlekem vytáhnout na kopec. Odtud se neohroženě spustily dolů a sklidily zasloužený obdiv. Cesta pokračuje, procházíme přírodní rezervací Bukačka s naučnou stezkou a s více než 250 druhy rostlin. V Polomském sedle se rozdělujeme na dvě party. Jedna pokračuje na Polomský kopec (1050m) a přidává si menší okruh navíc. Ostatní se vrací přes Sedloňovský vrch (1049m), kolem linie bunkrů z let1937-38, zpátky do Deštného.
V úterý nás čeká pevnost Hanička. Přicházíme k ní z parkoviště, kam nás dovezl autobus. Jméno dostala po nedaleké osadě a v roce 2007 byla vyhlášena technickou kulturní památkou. Patřila ke komplexu opevnění, který byl vybudován proti fašistickému Německu. Po roce1975 byla pevnost přestavěna na protiatomové stanoviště. Prohlídka trvá asi 80 minut, čeká na nás 5°C, šest bojových objektů a přes kilometr podzemních chodeb a sálů s různým zařízením. Po jejím skončení se vydáváme na Anenský vrch(991m), který se nachází v hlavním hřebenu Orlických hor. Od roku 2010 zde stojí nová nevelká rozhledna Anna,17m vysoká, ze které jsou pěkné výhledy nejen na Orlické hory,ale také na Králický Sněžník, Bystřické hory a do Polska. Po chvíli pokračujeme po Jiráskově cestě na Mezivrší. Odbočujeme na zelenou a sestupujeme do Říček k autobusu. Malá skupinka ještě pokračuje dále na Pěticestí a teprve pak míří do Říček.
Ve středu odjíždíme autobusem do Klášterce nad Orlicí. Kousek jdeme kolem přehrady Pastviny, pak stoupáme úžlabím a přicházíme do Českých Petrovic. Po občerstvení v místní restauraci nás silnice zavádí do osady Čihák. Hned za domy se vine potok tvořící českopolskou hranici. Několik jednotlivců postává před zavřenou a opuštěnou horskou chatou Klubu turistů a nostalgicky vzpomíná na dobu před pětadvaceti lety, kdy před chatou zastavil autobus se lhenickými vodáky a na dva dny opanoval místní restaurační zařízení. Dlouho do noci zde bylo rušno a stoly se pod tíhou tanečníků bortily jako domečky z karet. Na kopci za silnicí stály stany a někteří z nás spali dokonce u potoka s hlavou opřenou o hraniční kámen. Tak jako tenkrát je dnešním cílem našeho putování Zemská brána, skalnaté údolí Divoké Orlice na státní hranici asi kilometr vzdálené. Docházíme k němu a z opraveného jednoobloukového mostu se díváme na balvanovité řečiště. To v úseku několika stovek metrů lemují výrazné skály, působící dojmem vstupní brány do Čech. Scházíme dolů k říčce a přes kameny se dostáváme k Pašerácké lávce, po které přecházíme na druhou stranu. Ve dne prý sloužila potřebám dřevorubců a formanů, v noci pak k pašování různého zboží. Za ní začíná tři kilometry dlouhá naučná stezka. Dále se údolí rozšiřuje a objevují se různá rekreační zařízení. Úzkou pěšinou kolem řeky se pak vracíme do Klášterce k autobusu.
Na čtvrtek je naplánován odpočinek. Někteří zůstávají na místě, většina však nehodlá jen tak lelkovat a vydává se autobusem na prohlídku Opočna a Dobrušky.
Pátek je posledním dnem našeho pobytu v Orlických horách a čeká nás také poslední část hřebenovky. Předpověď počasí, která nám doposud přála, slibuje na odpoledne déšť. Odjíždíme do Zdobnice a stoupáme vzhůru na Pěticestí. Odtud pokračujeme hřebenovkou ke Kunštátské kapli. Osamělá a zanedbaná stavba sloužila v dávných dobách duchovním potřebám převážně tyrolských dřevorubců zde pracujících. Klečí a nízkým porostem směřujeme na Tetřev(1043m) a Střední vrch. Částečně se odkrývají výhledy na českou i polskou stranu. Obloha je zakaboněna, mraky se blíží, brzy bude pršet. Scházíme k úzké silničce na rozcestí Pod Homolí, kde čirou náhodou potkáváme našeho řidiče na kole. Domlouváme se na změně dnešního plánu. Řidič odjíždí k autobusu, my sotva stačíme obléknout pláštěnky a už je tu pořádný liják. Rychle sestupujeme dolů do Čertova Dolu.Trvá to asi třičtvrtě hodiny. Autobus už tam čeká. Déšť neustává, a proto odjíždíme zpět na ubytování. Ke zdolání zbytku hřebenovky nám chyběly tři kilometry. Rozlučkový večer probíhá tradičně, tak jako ty předchozí, jen s tím rozdílem, že konec je až dlouho po půlnoci.
V sobotu po snídani zajíždíme do Náchoda na prohlídku zámku a města. Ve dvě odpoledne vyrážíme na zpáteční cestu. Dáváme sbohem Orlickým horám, které jsou o něco málo nižší než naše Šumava. Na rozdíl od ní jsou však krásně zelené. Lýkožrouta jsme nikde nepotkali, počasí nám přálo, na toulkách jsme poznali mnoho zajímavých míst a domů si odvážíme spoustu pěkných zážitků. Určitě stálo za to se sem podívat.
K.Majer
Červenec 2011
PŘECHOD ŠUMAVY, aneb čundr po padesátce.

Lidové šlágry německé ani české nebudou. Musí stačit naše country pecky. Na chvíli se přesouváme do hotelu na večeři, po návratu domlouváme spaní v muzejním vagonu (venku je mokro a v noci má zase pršet). Jarda slaví kulatiny, zábava je v plném proudu. Objevuje se další krásné mládí, usedá mezi nejstarší pardy a zpívá s námi. Jedna z dívek se ke mně naklání a …….bere mi kytaru a natahuje chybějící strunu. Další překvapení přichází, když přináší z vedlejšího vagonu svoji kytaru a naše znavené, hrubé hlasy střídá jemný dívčí zpěv. Hezké pohlazení na dobrou noc. O půlnoci jdou někteří spát. Dřevěná podlaha vagonu je tvrdá, karbolová. Kamarád přezdívaný Čáp nás zradil a šel spát do hotelu do peří. Dva nejstarší kocouři předou a vrní v krčmě Vagon až do třetí hodiny ranní. Pak končí stejně jako my mezi muzejními exponáty. Na střechu vagonu začínají bubnovat první kapky deště.
Červen 2011
O víkendu 14.6. – 18.6. jsme naplánovali turistickou akci do okolí Javorníku. Právě v tuto dobu se na Javorníku konalo u příležitosti poutě sv. Antonína setkání rodáků a přátel. Pro návštěvníky byl připraven zajímavý dvoudenní program, ve kterém vystupovali také lheničtí Vodáci. Bohužel počasí této zajímavé akci nepřálo, a proto se v sobotu ráno sešla jen menší skupina turistů, která se vydala do právě přicházející nepohody.
Trasa výletu vedla z vrcholku Sedla nad Sušicí směrem na Kašperské Hory a dále na Javorník. Obavy ze špatného počasí se začaly kolem poledne naplňovat a odpolední putování se změnilo na jarní boj s vytrvalým a prudkým deštěm.
Mezitím kapela Vodáci a někteří jednotlivci dorazili kolem čtvrté hodiny odpoledne s auty přímo na Javorník. Déšť bičoval venkovní pódia i stany, ve kterých se ukrývali prokřehlí návštěvníci. Konečně také dorazila skupina promoklých lhenických turistů. Protože jsme měli zajištěny noclehy v penzionu „Vyhlídka“, nacházejícího se přímo v centru oslav, mohli se turisté dojít pod sprchu ohřát a převléci do suchého. Společně pak, kromě jiných kapel, sledovali i vystoupení lhenických Vodáků. Večerní program již probíhal uvnitř penzionu „Vyhlídka“, kde na sále byla zábava a Vodáci vedle v klubovně vyhrávali pro své příznivce i ostatní návštěvníky. Oslavy trvaly dlouho přes půlnoc.
Druhý den ráno se kolem 9. hodiny vypravili lheničtí turisté posíleni o další jednotlivce k rozhledně na vrcholu Javorníku a odtud pak pokračovali dolů na Stachy, kam pro ně krátce před polednem, už zase v začínajícím dešti, přijelo auto, které je odvezlo zpátky do Lhenic.Týden před touto akcí zahájili turisté letní sezónu ve Vadkově v lesní zahradě u Šterbů. Kromě nás, zde byli i další návštěvníci, kteří si přišli poslechnout výborný orchestr Swing Band Agria z Kaplice. Počasí bohužel zase nepřálo a ti, co šli do Vadkova pěšky, trochu zmokli. Krásné swingové a taneční melodie však zahnaly deštivé chmury a občasná přeháňka účastníkům, sedícím na lavičkách pod stromy, snad ani nevadila. K pěknému večeru patřila i tradiční pohostinnost a dobré občerstvení.
Většina příchozích si určitě odnášela pěkný zážitek. Za to je třeba poděkovat hlavně Honzovi a Vaškovi Hambergrů a také ostatním, kteří se na pěkném večeru podíleli.
K.Majer
Květen 2011
V měsíci květnu se nám, bohužel, nepodařilo uskutečnit pro malý počet přihlášených dlouho plánovaný víkendový zájezd do Žďárských vrchů. Ani nedělní náhradní výlet do okolí Lhenic se pro špatné počasí nekonal.
Nakonec měsíce se někteří z nás vypravili na Šumavu. Výlet na vrch Ostrý pořádali netoličtí turisté v neděli 29.5. Klasickou cestou přes Vimperk, Kašperské Hory, Hartmanice jsme dojeli autobusem do Železné Rudy. Odtud jsme vyjeli do Špičatého sedla, kde byl počátek našeho výšlapu na vrchol Ostrého. Za pěkného, i když trochu větrného počasí jsme se po čtyřech kilometrech dostali k Černému jezeru, největšímu ze šumavských jezer. Po prohlídce a krátkém odpočinku jsme pokračovali směrem na Stateček.
Na tomto úseku cesty nás čekala také prohlídka vodopádu na české straně Šumavy.
Ze Statečku jsme začali stoupat na Ostrý, kam jsme dorazili po 13. hodině. Od kříže na vrcholu ostrého nás čekaly krásné výhledy, jak na českou, tak i na německou část Šumavy, daleko do vnitrozemí. Pod vrcholem jsme se na terase německé restaurace občerstvili, chvíli odpočinuli a ohřáli na sluníčku. Kolem půl třetí odpoledne jsme začali sestupovat stejnou trasou z Ostrého na Stateček. Odtud jsme pak pokračovali z kopce dolů až do Hamrů, které byly koncem našeho výletu, a kde čekal také autobus. V místním hotelu jsme si dali pozdní oběd a pak se vydali na zpáteční cestu k domovu.
K.Majer
Duben 2011
V měsíci dubnu uspořádal KČT Lhenice dva odpolední výlety do okolí Lhenic.
První z nich jsme uspořádali 10.4. a jeho trasa vedla z Klenovic podél Zlatého potoka do Chrobol. Tam jsme se došli podívat do poutní kaple, která byla v minulých letech opravena. Po krátkém odpočinku jsme se rozhodli změnit trasu a místo návratu po silnici do Záhoří a kolem „Šanderů“ do Lhenic, jsme se vydali zpět ke Zlatému potoku.
Po jeho překročení jsme začali lesními pěšinami stoupat vzhůru na Doubravu. Počasí nám přálo a z hřebenu Doubravy se nám naskytl krásný výhled do údolí s vesnicí Jámou a okolními samotami.
Když jsme sestoupili z Doubravy, přivítala nás Jáma čilým ruchem. Místní hasiči trénovali na soutěž, někde se i upravovalo okolí domů a jiní tomuto hemžení přihlíželi. Protože čas značně pokročil, dlouho jsme se nezdrželi a vydali jsme se na poslední úsek našeho putování.
O týden později 17.4. jsme se vypravili na Lomec. Z Hrbova jsme zamířili kolem Schwarzenberku na Kratochvíli, odtud pak přes Krtelský les do Krtel. Cesta dál pokračovala po silnici kolem rozkvetlých krskoven až na Lomec. Zde jsme si odpočinuli, prohlédli si okolí a nasáli atmosféru tohoto poutního místa. Pak jsme se vydali starou poutní cestou, která spojovala kdysi Vodňany s Lomcem. Po 2 km jsme odbočili do Libějovic. Tam jsme dorazili krátce před 16. hodinou. Na chvíli jsme se zastavili v místní hospůdce a kolem třičtvrtě na pět jsme nasedli na autobus a vrátili se zpátky do Lhenic.
K. Majer
Březen 2011
V měsíci březnu uspořádal KČT Lhenice dva turistické výlety. První z nich se konal v neděli 13.3. odpoledne a zpočátku kopíroval trasu podzimního tajného výletu. Vydali jsme se kolem kapliček k Borovkům a dále k Záhoří. Před Záhořím jsme odbočili doleva a po lukách došli do Příslopa. Po krátkém odpočinku a svačině jsme přešli příslopské louky a hřebenovku přes hradiště na Vratech jsme došli na Poustevnu. Odtud už jen kousek po rozježděné lesní cestě a byli jsme zpátky u Borovků. Tím jsme uzavřeli Náš výletní okruh. Domů jsme se vrátili stejnou trasou, kterou jsme přišli.
Druhý výlet proběhl v neděli 27.3. Jeho cílem byl vrchol Kluků, vypínající se nad Křemží. Linkovým autobusem jsme se vydali ráno před sedmou hodinou směrem na Č. Budějovice. Vystoupili jsme v Dubném a přes Lipí a Habří jsme vystoupali na vrchol Kluku. Tam jsme se zapsali do nového sešitu, který jsme objevili. Z Kluku jsme přes Švehlan sestoupili ke studánce U Třech dubů. Pak už zbylo jen zamířit k Holašovicům, kde naše putování skončilo. Po krátkém odpočinku nás autobus odvezl zpátkydo Lhenic.
K.Majer
Únor 2011
Na country bále hráli společně „Vodáci“ s „Vodáky“.
V sobotu 12. února pořádal KČT Lhenice v hotelu tradiční country bál. Na bále, kromě lhenických Vodáků, hrála i country - rocková kapela „Vodáci“ z Berouna. Tímto vystoupením zahájily obě kapely rok, ve kterém lheničtí Vodáci oslavují 35. výročí vzniku. Ke kontaktu kapel došlo náhodně přes internetové stránky už během roku 2010. Telefonicky se pak domluvilo setkání, ke kterému nakonec došlo na turistickém country bále. Vodáci z Berouna dorazili do Lhenic ve 3 hodiny odpoledne a po postavení a vyzkoušení aparatury se odebrali do restaurace U Tomáše, kde došlo k osobnímu seznámení obou kapel.. Setkání to bylo přátelské a příjemné, bylo o čem povídat. Čas ale kvapil, a tak nezbývalo, než se vrátit zpátky do sálu. Protože v okolí Lhenic probíhalo několik bálů, panovaly obavy, že přijde málo lidí. Nakonec se sál celkem slušně zaplnil, nechyběla ani pěkná tombola a tak zábava mohla začít.
Zahájení obstarali lheničtí Vodáci a tak se pravidelně po hodině obě kapely střídaly. Berounská kapela má čtyřčlenné beatové obsazení (3 kytary a bicí) a v repertoáru převažují beatové písničky 60. let 20. století, zpívané anglicky i česky.
Jelikož pro většinu účastníků bálu to byly písničky jejich mládí, a tak vystoupení kapely se velice líbilo. Také berounským Vodákům se u nás líbilo, hlavně domácí, kamarádská a družná atmosféra, která ve větších městech chybí. Jen těžko se jim ve tři hodiny ráno končilo a odjíždělo k domovu. Zábava po jejich odjezdu ještě pokračovala a někteří se ani po ukončení v ranních hodinách ještě neměli k rozchodu.
Bál se vydařil, organizátoři i účastníci byli spokojeni.
A co lheničtí a berounští Vodáci? Určitě se zase sejdou. Tentokrát v Berouně!
K. Majer
Leden 2011
Jak už je mnoho let tradicí, zúčastnili se lheničtí turisté 1.1. 2011 novoročního výstupu na některý z blízkých kopců.Tentokráte dala většina přednost výstupu na lhenickou Stráž a jen několik jedinců se vypravilo na Libín, který býval v minulých letech doménou Lheničáků. Zázemí, které zde bývalo, se ztratilo s odchodem bývalého majitele a nové po dvou letech skončilo.Na naší Stráži je ale taky hezky, i když zatím chybí kýžené výhledy z rozhledny. Nakonec jsme se všichni sešli v klubovně a nový rok přivítali hudbou, dobrým pivem a jídlem, které nám zbylo ze Silvestra. Rozcházeli jsme se až ve večerních hodinách.
8.1. proběhla v klubovně výroční členská schůze, na které jsme hodnotili rok 2010 a zamýšleli se nad činností v roce 2011. V KČT je registrováno celkem 50 členů (26 mužů, 24 žen). Pravidelně jsme se scházeli každé první úterý v měsíci. Z vydařených výletů v uplynulém roce je třeba jmenovat letní dovolenou v Jizerských horách, dvoudenní zájezdy na Šumavu, jeden na Velký Javor a druhý na Falkenstein. Z těch ostatních pak výšlapy na Kleť, ke Zlatému potoku, do Blanského lesa či na Kralovice. V letošním roce plánujeme letní dovolenou do Orlických hor (13.8. – 20.8.) a dvoudenní zájezd na Českomoravskou vrchovinu (květen). Ostatní akce vždy na daný měsíc domluvíme v klubovně každé první úterý.
V roce 2010, jak bylo konstatováno, se podařilo natřít a zahájit další práce na zateplení klubovny.Po přednesení zpráv o činnosti a hospodaření předsedou K. Majerem a pokladníkem J. Hambergerem, následovala diskuze a po skončení volná zábava, která probíhala až do pozdních nočních hodin.
I když zima turistice moc nepřeje, vypravili jsme se v druhé polovině ledna (23.1. a 30.1.) do Blanského lesa. První výlet vedl přes Třešňový Újezdec po modré značce a směroval k oblíbeným lesním studánkám pod Buglatou, které jsme tentokrát obě našli a z obou se napili pramenité a prý léčivé vody.
Druhý výlet o týden později byl naplánován z opačné strany. Autobusem jsme dojeli do Horních Chrášťan a odtud opět po modré jsme se kolem Chrášťanského vrchu dostali pod Vysokou Bětu, kde se obě výletní trasy setkaly. Pak už čekal, tak jako týden předtím, prudký sešup do Vodice, krátké občerstvení v místní hospůdce a návrat do Lhenic.
Karel Majer
Listopad 2010
V měsíci listopadu uspořádal KČT Lhenice dva výlety do okolí Lhenic. První z nich proběhl v neděli 14. listopadu, tedy o víkendu, kdy padaly teplotní rekordy a bylo krásné počasí. V pravé poledne jsme se sešli na náměstí a vydali se přes kopec a Ratiborovu Lhotu do Kralovic. Výšlapy do Kralovic a okolí patří k těm tradičním, které pořádáme, a proto už moc jiných tras a směrů na výběr nezbývá. Po krátkém zastavení v hospůdce na Kralovicích jsme zamířili na Vrbici. Na louce nad Pizelí se nám naskytl krásný pohled na Budějovickou pánev. Krajské město, Hluboká, okolí rybníků a lesy i Temelín jsou odtud vidět jako z rozhledny. Chvíli jsme se zastavili a pak pokračovali dále. Kolem 16. hodiny jsme došli na Vrbici. Protože někteří potřebovali být doma dříve, nechali se odvézt přivolanými auty domů. Zbytek pokračoval pěšky už za šera do Lhenic.
Druhým výšlapem v listopadu byl tajný výlet, který tradičně ukončuje turistickou sezónu. Tentokrát připadl na sobotu 27.11. Jestliže před dvěma týdny jsme se na Kralovicích procházeli pomalu v letním oblečení, tentokrát už dala o sobě pořádně vědět zima. Teplota klesla na nulu a přes noc pokryl krajinu drobný poprašek sněhu. Výlet nejdříve směroval po červené značce kolem kapliček k Šanderům a dále po cestě až skoro do Záhoří. Těsně před státní silnicí odbočil vedoucí výletu Honza Štěrba doleva na louku a vedl nás po chřupajícím sněhu směrem k Příslopu. Po krátkém odpočinku a svačině zbývala už jen cesta z Příslopa do Vadkova, kde končilo naše putování. Vlastně to nebyla cesta, ale lesní pěšiny a stezky, kterými nás Honza bezpečně dovedl k cíli.
Ve Vadkově před hospůdkou nás uvítala vůně pečeného beránka, uvnitř pak teplo a útulno. Přijeli a přišli další turisté a příznivci. Rozproudila se zábava, zahráli Vodáci, tancovalo se a zpívalo až přes půlnoc. Sezóna byla úspěšně zakončena a už se těšíme na příští.
Karel Majer
Září 2010
Členové KČT Lhenice se zúčastnili v září dvou zájezdů pořádaných netolickými turisty. První z nich byl směrován k Lipenské přehradě, na Čertovu stěnu a do Vyššího Brodu.
Druhý zájezd byl pořádán o týden později, v sobotu 18.9. na Sušicko. Odjezd autobusu byl ráno v 8 hodin z netolického náměstí a cesta vedla přes Vimperk, Kašperské Hory, Hartmanice do Velhartic, kde byl začátek našeho putování. Před výšlapem jsme se nejdříve vydali na prohlídku gotického hradu, který byl zbudován na na přelomu 13. a 14. století.
Dominantami hradu jsou zřícenina starého gotického paláce a věž Putna, které jsou propojeny kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Na parkovišti nás překvapily tři stojící autobusy a uvnitř hradu hodně návštěvníků, proto se většina z nás soustředila na vnější prohlídku hradu a pak jsme se vydali po turistické značce přes Svojšice na Svatobor (horská chata s rozhlednou).
Ostatní počkali na prohlídku vnitřních prostor hradu a autobusem pak popojeli a zkrátili si trasu o pár kilometrů. Na Svatobor (845 m) jsme dorazili kolem 13. hodiny. Na zalesněném kopci stávala rozhledna od roku 1890. Ta však byla v roce 1934 i s turistickou ubytovnou zbořena a nahrazena novou. Ze součastné 32 m vysoké rozhledny se nám otevřely pěkné rozhledy na Šumavu, na hrad Kašperk a blízké okolí. V turistické chatě s restaurací jsme si dali něco k jídlu a pití, odpočinuli si a kolem 15. hodiny začali sestupovat z vrcholu dolů do Sušice, kde byl cíl naší cesty. Po krátkém zastavení ve městě jsme nastoupili do autobusu a vydali se na zpáteční cestu. Domů jsme dorazili po 18.hodině.
K.Majer
Loučení s létem ( 2010 )
Dne 4. září se ve Vadkově uskutečnilo tradiční loučení s létem a prázdninami. U Štěrbů na zahradě se sešli přátelé turistiky, milovníci přírody, country písniček a samozřejmě také dobrého jídla a pití, aby se společně pobavili a rozloučili s létem. Loučení to bylo vskutku příznačné.
Odpolední zamračená obloha se sice k večeru vyjasnila, zato teplota klesla hodně dolů. Od 17 hodin přicházející vítal plápolající oheň a nad ním velký kotel vonícího guláše, na stolech pak sladké a slané pečivo a tradiční chléb s domácím sádlem. Nechyběly ani dobré klobásy a samozřejmě také písničky v podání lhenických Vodáků. I když prsty ke strunám přimrzaly a na dračku šel grog se svařákem, zábava se brzy rozproudila a nikdo nelitoval, že přišel. Na parketu u rybníčka zatancovala taneční skupina Abidup a k ní se v závěru přidali i další tanečníci. Výborný guláš záhy zmizel, vypitý soudek byl nahrazen novým, vyprávělo se a tancovalo skoro do půlnoci. Nakonec přece jen chlad stoupající do těla nasměroval účastníky k domovům, do teplých postelí.
Za pěkný večer třeba poděkovat hlavně Honzovi a Vaškovi Hambergerů a těm, kteří se na přípravě a průběhu večera podíleli. Tak snad zase za rok, při dalším loučení s létem.
K. Majer
Jak to bylo na dovolené ( 2008 )
Stál jsem na žebříku a podával Lubošovi tašky. Pršelo a padal mokrý sníh. Moc jsme toho nenamluvili. Najednou Luboš prohodil: „Tak kam letos na dovolenou?“ A sám si odpověděl: „Pojedeme na sever, Českosaské Švýcarsko, říkal jsi, že to máš už rozdělané“. Neměl jsem nic. V té slotě jsem mu řekl, že když nám to schválí, pojedeme. Schválilo se. První překvapení přišlo brzy, když mi Karel oznámil, že autobus je zcela zaplněn přihlášenými. Další zájemce jsme museli odmítnout.
Na naší týdenní dovolenou vyrážíme 9.srpna. Proti našim zvyklostem brzy ráno. V Ústí nás dostihne Policie, nemáme zaznamenanou káru na kola na dálnici. První zastávka – Tiské stěny u Děčína. Impozantní skalní město bylo něco, jako zahřívací kolo, dále ještě výstup na rozhlednu Děčínský Sněžník. Ubytování v turistické ubytovně HOPO v Horním Podluží. Po určitých problémech jsme se různě naskládali do pokojů a chatek. Paní vedoucí je milá a vstřícná, odměnou je nám dobrá večeře, což platí po celý týden. Neděle – to byl pilotní výlet zájezdu – Hřensko, plavba po Edmundově a Tiché soutěsce a dále samozřejmě Pravčická brána, majestátní skalní seskupení s vyhlídkami a malým muzeem. Nebýt na Pravčické bráně, vlastně pod ní, nahoru už se pár let nesmí, to bychom ve Hřensku jako nebyli. V pondělí se vydáváme nádherným pískovcovým hřebenem na Jetřichovické skály. Mariina skála, Vilemínina stěna,Rudolfův kámen, Pohovka. A pak už pravý loupežnický hrad Šaunštein. Ještě zbývá Malá Pravčická brána. Tato cesta nemá chybu. Patří k tomu nejlepšímu, co tady je. Další den se podle programu vydáváme do blízkého Německa. Navštěvujeme skalní vyhlídku Bastei se skalní terasou a výhledem na Labe, na okolní skály, sklaní hrad Neurathen, sklaní divadlo. Obejdeme celý komplex po důkladných německých schodech a pokračujeme autobusem dále přes Labe na hrad Königstein. Tam si každý prohlédne o co má zájem. Procházíme expozicí staré i nové vojenské techniky a zbraní. Je to skutečně průřez celou historií. Němci tady nic neskrývají ze své válečné historie. Kupuji si malý vojenský chleba přímo z pece, abych se přiznal, moc mi nechutnal. Po prohlídce se vracíme do Čech.
Další den, ve středu se touláme romantickou zalesněnou skalnatou krajinou pod vsí Brtníky. Procházíme okolo Brtnického potoka k turistickému mostu, tam se rozdělujeme. Část jde přes Soví vyhlídku a areál bývalého loveckého zámečku Šternberk zpět do Brtníků, ostatní směřují údolím Křinického potoka, pak lesem až na rozhlednu Vlčí hora s příjemnou výstavkou fotografií všech rozhleden v Čechách. Máme dobrý čas, rozhleden není nikdy dost, na přání Netolických jedeme za výhledy do říše lesních víl na rozhlednu Tanečnice u Mikulášovi. Ve čtvrtek si necháme poradit od naší paní vedoucí a poznáváme půvabné okolí Horního Podluží z Jiřetína pod Jedlovou vystupujeme za zříceninu hradu Tolštein. Celý den mají vypnutý proud, závora nás pouští na hrad zadarmo, to se často nestává. Pod hradem příjemná hospoda, ochotný šéf vaří kávu na plynovém vařiči. Děvčata dojídají buchty od snídaně, která zbyla po zdejších hostech. Pak výstup na Jedlovou horu. Další rozhledna, obědváme, pokračujeme na poutní místo Křížová hora, po zelené scházíme na křížovou cestu, kterou tvoří jedenáct rokokových výklenkových kapliček. Pak už jen prohlídka Jiřetína. Na kozí farmě v Podluží si kupuji a nechávám zabalit kozí sýry (mimochodem výtečné). V pátek jedeme do Děčína. Počasí se zhoršilo, volíme mokrou variantu. Zámek Děčín, z poloviny opravený. Sovětská armáda tady byla od osmašedesátého až do odchodu, devastace je patrná dosud. Pastýřská stěna nad Děčínem, Růžová zahrada v zámku, exotické rajské ostrovy na výstavě akvaristiky, to jsou naše zastávky v Děčíně. Nakonec nejlépe udělali ti, co navštívili plovárnu s aquacentrem. Já, z čisté nostalgie navštěvuji místní nádraží, vzpomínám na dýmající lokomotivu, školní výlet s panem učitelem Michálkem, na výlet lodí z Děčína do Hřenska před téměř padesáti lety. U té lodi se zastavím. Po celý týden našeho pobytu mi sděluje dispečink Labské plavby, že loď nejezdí pro nízký stav vody. Snad v sobotu, ale to už jedeme domů, V pátek k večeru přijíždí Vodákům posila, Jarda Jindra s partnerkou a náš exprezident Jarda Šimon. Moc radosti nemají, v Jiřetíně jim rozbili pobudové dveře od auta a okradli je. Naštěstí mandolínu nevzali, večer může Jarda hrát.Hrálo se, jak to bývá obvyklé, každý večer dlouho do noci. Osekaná část kapely Vodáci hrála dobře a s výdrží. Paní vedoucí tančí s námi v kole, říkáme jí Marcelko.Svěřuje se, že něco takového, jako naše skupina, tu ještě neměla. Ještě připomenu našeho šoféra Hynka z Volar, zapadnul mezi nás bezvadně a rozuměl nám.
V sobotu odjíždíme, stavíme se na Panské skále (čedičové varhany), prší a je zima. Říp, památná hora nás přivítá ještě s větším deštěm, praotec Čech nás nemá rád, utekli jsme mu daleko na Šumavu. Vyslechneme si výklad o Řípu v rotundě sv.Jiří, najdeme na chvilku úkryt před deštěm v hospůdce, pak rychlý sestup dolů. Už se téměř nikde nezastavujeme, do Lhenic přijíždíme včas a za světla, bylo toho dost. Díky všem účastníkům za perfektní výkony, ušli jsme více než 100 km, kolik kolaři najeli nevím. Příští rok je tu za chvilku, čeká nás jiná cesta?
Za KČT Lhenice Jan Hamberger